Aktuality
Základní info o kojení
Kojení - výživa je jednou ze základních potřeb dítěte. Kojení je samozřejmě pro dítě i matku ta nejlepší možná varianta. Kojení není žádná věda, ale pro správný začátek a rozjezd kojení je potřeba znát aspoň pár základních informací, které usnadní rozjezd laktace, obzvlášť když není ve všech porodnicích vždy ta správná podpora.
Prsy - se skládají z mnoha mlékovodů, které přenáší mléko z lalůčků (kde se vytváří) přímo do bradavky a tím pádem k dítěti.
Mateřské mléko - neustále mění svoje složení dle potřeb dítěte. Zezačátku se mu říká mlezivo, je ho pouze malé množství, ale je napěchováno proteiny, imunitními látkami, vitamíny, minerály, atd. Je to to nejlepší, co můžete dítěti během prvních dnů poskytnout. Mateřské mléko nikdy plnohodnotně nenahradíte umělými formulemi. Obsahuje přes tisíc ingrediencí - proteiny, tuky, laktoza, vitamíny, železo, minerály, enzymy, přes 130 probiotik, atd. Doporučuje se jako výlučná strava pro děti do 4-6 měsíců věku. Je důležité vědět, že barva mléka nesouvisí s kvalitou mateřského mléka. To může být průhledné jako zabarvená voda, či lehce zabarvené, a nijak to neovlivňuje jeho kvalitu.

Zahájení laktace
Pro bezproblémové zahájení laktace je velmi důležitý bonding novorozence - nepřetržitý kontakt s dítětem po porodu, nejlépe i skin to skin (kůže na kůži), a co nejčasnější zahájení laktace po porodu.
Kojit by se mělo na požádání dítěte - dítě se začne ošívat, otvírat pusinku, hledat prs, ... tedy kojit dle potřeb dítěte. Mezi dítětem a matkou by neměly být žádné překážky, nekojit tedy v zavinovačkách, atd.
Velmi důležité pro tvorbu mateřského mléka je také kojení v noci, nejpozději po 4 hodinách, ale klidně i častěji. Mateřské mléko tráví děti rychleji než různé náhražky, kojené děti mají většinou interval mezi kojením kolem 2 hodin.
Tvorba mléka je závislá na tom, jak často dítě kojíte, čím častěji přikládáte dítě a kojíte, tím více mléka se vytvoří. Čím více mléka z prsu odeberete, tím více mléka se vytvoří.
Tedy ideálně již v porodnici kojit podle toho, jak si dítě samo řekne, často přikládat, neřešit délku kojení. Nedodržovat žádné intervaly, mít dítě hodně ve své blízkosti. Mlezivo je to nejlepší, co můžete dítěti po porodu poskytnout. Bradavky mohou být po zahájení kojení lehce citlivé, ideální je mít již v porodnici s sebou nějakou mast - Purelan, Bepanthen, a jiné, a po každém kojení bradavky ošetřit. Ideální je také bradavky co nejvíce větrat, opatrně s vložkami do podprsenky.
Pokud si s kojením nejste jistá, schází vám informace, či nejde vše jak má, nebojte se zeptat, ať už porodních asistentek či dětských sester v nemocnici, či případně laktačních poradkyň. Spousta problémů spojených s kojením jde velmi snadno vyřešit, čím dříve je řešíte, tím lépe. Většinou to chce jen trošku trpělivosti a pomoci. Umělé formule by měly být jednou z posledních variant pomoci.
Pokud však kojení z jakéhokoliv důvodu nesplňuje vaše představy, není vám příjemné, přináší vám více stresu a napětí, než by mělo, je vaše právo kojení přerušit a zvolit si svou cestu. Ráda bych však, aby tuto cestu muselo volit co nejméně maminek a proto jsem tu pro vás.

Odkazy
Národní linka kojení - 261 082 424 (ve všední dny 8.00 - 13.00 hod.)
www.mamila.sk